Shporta

Telefon / WhatsApp: 068 90 99 909

Transporti 300 Lekë

Vecorite e raja te iPhone 15

Thashethemet për iPhone 15: Cilat janë veçoritë e reja të iPhone 15?

Thashethemet për iPhone 15: Cilat janë veçoritë e reja të iPhone 15?

Linja e përfolur e Apple e iPhone 15 – që pritet të arrijë në vjeshtën e 2023 – tashmë ka një mulli aktiv thashetheme që reklamon një sërë veçorish të reja. Këto thashetheme, plus vendimi i fundit i BE-së që detyron karikimin USB-C në telefonat e shitur brenda Evropës, mund të nënkuptojnë një numër largimesh nga dizajni tradicional i Apple. A do të ketë iPhone 15 një port USB-C? A do të rrisë Apple çmimet e iPhone në 2023? A do të quhet edhe “iPhone 15”? Askush jashtë Apple nuk e di me siguri, por këto raporte me siguri do të ushqejnë kureshtjen tonë derisa Apple të organizojë ngjarjen e ardhshme të iPhone. Këtu janë disa nga thashethemet më të mëdha dhe më të besueshme që kemi parë deri më tani, për të dhënë një pamje të asaj që mund të shohim nga iPhone 15.

Dizajni i Apple iPhone 15: Përshëndetje USB-C, lamtumirë Lightning

Ky ka qenë në mullirin e thashethemeve për vite tani, por në vitin 2023 kalimi nga një port Lightning në një port USB-C më në fund mund të ndodhë. Kjo është ndoshta për shkak të presionit nga Bashkimi Evropian, i cili ka bërë presion për një standard të përbashkët tarifimi prej vitesh. Në vitin 2022, blloku arriti të miratojë legjislacionin që kërkon që Apple t’i pajisë iPhone-ët e saj me porte USB-C deri në vitin 2024 nëse dëshiron t’i shesë ato në BE.

Pyetja është nëse Apple do t’i kalojë të gjitha modelet e iPhone në USB-C apo vetëm ato që shiten në BE. Apple tashmë i modifikon modelet e iPhone në nivel rajonal, siç ka bërë me iPhone 14: Versioni amerikan ka një kartë SIM elektronike, ndërsa variantet e tjera ruajnë folenë e kartës SIM. Megjithatë, ka arsye të mira për të lëvizur të gjithë iPhone-ët në USB-C duke ecur përpara, sipas Avi Greengart, analist në Techsponential.

Dizajni i Apple iPhone 15: Dynamic Island zgjerohet në të gjitha modelet

Apple ka të ngjarë të vazhdojë të shesë katër modele iPhone me linjën e iPhone 15. Thashethemet tregojnë për një dizajn përgjithësisht të ngjashëm në të gjithë bordin, përveç se prerja e ndryshimit të formës së iPhone 14 Pro, e njohur si Dynamic Island, është vendosur të bëjë rrugën e saj në të gjitha modelet.

Ky thashetheme vjen nga analisti i ekranit Ross Young, i cili gjithashtu tha në një postim në shtator se ai nuk pret që modelet bazë të iPhone 15 të kenë një normë më të lartë rifreskimi si iPhone Pro të Apple sepse zinxhiri i furnizimit nuk mund ta mbështesë atë.

Apple iPhone 15: Butonat e gjendjes së ngurtë vijnë në modelet pro iPhone 15

Vëzhguesi i njohur i Apple, Ming-Chi Kuo, një analist me TF International Securities, pret që Apple të bëjë dallime të mëtejshme midis modeleve të saj bazë dhe Pro në vitet e ardhshme. Një mënyrë që ai pret që të ndodhë është duke i dhënë modeleve të iPhone 15 Pro butonat e volumit dhe të energjisë në gjendje të ngurtë në vend të çelësave standardë të pranishëm në pajisjet e sotme, shkroi ai në një postim në Twitter në tetor.

Butonat e gjendjes së ngurtë, për të cilat Kuo thotë se do të jenë të ngjashëm me butonin “Home” që gjendet në iPhone SE dhe iPhone 7, imitojnë ndjenjën e shtypjes së një butoni me ndihmën e reagimit haptik. Avantazhi i dukshëm i këtij lloji të butonit është se ai gjithashtu mbron nga hyrja e ujit.

Fuqia e Apple iPhone 15: RAM i rritur për modelet pro

Sipas firmës hulumtuese tajvaneze TrendForce, modelet Pro të linjës së iPhone 15 do të kenë një rritje të RAM-it në 8 GB nga 6 GB për të plotësuar çipin e parashikuar A17 Bionic. Modelet bazë do të vazhdojnë të marrin 6 GB RAM, sipas TrendForce. Ky thashetheme me sa duket është mbështetur edhe nga një raport kërkimor nga analisti Jeff Pu i Haitong International Securities, sipas një artikulli të MacRumors, i cili i referohej raportit të Pu.

Kamera e Apple iPhone 15: Mbërrin lente telefoto e stilit Periskop

Kamera e iPhone 15 një tjetër parashikim i Kuo ka bërë xhiron, por këtë herë bëhet fjalë për kamerën e iPhone 15. Analisti parashikon që iPhone 15 Pro Max do të marrë një lente telefoto të stilit periskop. Ky lloj lente telefoto lejon nivele më të larta të zmadhimit optik, me Kuo që parashikon se një zmadhim optik 6x mund të arrijë në iPhone 15 Pro Max. Zmadhimi optik në iPhone 14 Pro Max është i kufizuar në 3x, gjë që mbetet prapa rivalëve të tillë si zmadhimi optik 10x i Samsung Galaxy S22 Ultra.

Çmimi i Apple iPhone 15: Rrit, lart dhe larg?

Çmimet janë rritur në mënyrë dramatike që nga mbërritja e iPhone origjinal në 2007. Dhe kjo mund të ndodhë përsëri në vitin 2023 me iPhone 15, përveç jo në mënyrën që mund të mendoni. Çmimi i iPhone 15 të zakonshëm aktualisht pritet të mbetet i njëjtë, sipas analistëve që më parë folën me CNET.

Sidoqoftë, kufiri i sipërm i diapazonit të çmimeve mund të shtyhet më lart nëse thashethemet për një iPhone 15 Ultra luksoz rezultojnë të jenë të vërteta. Modeli i përfolur Ultra mund të zëvendësojë potencialisht iPhone 15 Pro Max vitin e ardhshëm, shkruan Mark Gurman i Bloomberg. Kjo bie në përputhje me parashikimet e Kuo, i cili pret që Apple të bëjë dallime të mëtejshme midis modeleve iPhone Pro dhe iPhone Pro Max. Çmimet në SHBA aktualisht variojnë nga 829 dollarë për modelin e nivelit fillestar të iPhone 14 (128 GB) deri në 1,599 dollarë për iPhone 14 Pro Max të nivelit më të lartë me 1 TB hapësirë ​​ruajtëse.

iPhone 15: Afati kohor i hapjes dhe lëshimit

Apple mban ngjarjen e saj vjetore të iPhone në shtator pothuajse çdo vit, kështu që ne do të presim që afati kohor të mbetet i njëjtë për iPhone 15. iPhone-ët e rinj zakonisht lëshohen menjëherë pas kësaj, zakonisht të premten e javës në vijim. Ndonjëherë Apple do të lëkundë datat e lëshimit për modele specifike, veçanërisht kur prezanton një dizajn ose madhësi të re. Pra, është e mundur që linja e iPhone 15 të ketë më shumë se një datë lëshimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Smartphonat transport FALAS

J'ua sjellim brenda 2 orësh

Markat më të mira

Mbi 40 marka prestigjoze

Çmime fantastike

Oferta pa fund çdo ditë

100% blerje të sigurta

Cash / PayPal / MasterCard